Przetargi na roboty budowlane

budynek-uzytecznosci-publicznej.jpg

Przeciętny człowiek myśląc o branży budowlanej kojarzy ją w głównej mierze z budownictwem mieszkaniowym, ale w rzeczywistości jest to jedynie część (choć szalenie ważna) tego, czym zajmują się przedsiębiorstwa budowlane. Bo jak by to było, gdybyśmy mieli tylko same domy postawione w szczerym polu? Istotna jest jeszcze cała ta infrastruktura, składająca się na krajobraz naszych miast, a zatem drogi, chodniki, budynki użyteczności publicznej, biurowce itp. Jasne jest, że ktoś to wszystko musi wybudować.

Niezaprzeczalnie tego rodzaju inwestycje budowlane realizują przeważnie dużo większe firmy niż te, które budują domy. Przy takich projektach występuje dużo więcej zmiennych, które trzeba uwzględnić, a i same wymogi przeprowadzania podobnych przedsięwzięć są odmienne niż w przypadku domów jednorodzinnych, a nawet dużych budynków mieszkalnych. Przy organizacji podobnej inwestycji mamy do czynienia z szeregiem różnorodnych formalności. W roli inwestora występuje zazwyczaj miasto albo jakaś podległa mu placówka. Może to być także jednostka podległa pod urząd wojewódzki.

Kiedy przeciętny Polak postanawia wybudować dom, to dokonuje wyboru firmy budowlanej po przeanalizowaniu w głowie ofert kilku konkurujących ze sobą firm. Kiedy wyboru ma dokonać jednostka publiczna to musi zorganizować przetarg. Ustala się wytyczne i przeprowadza analizy, a potem ogłasza się przetarg, do którego mogą stanąć różne firmy budowlane. Mają one wgląd w specyfikację projektu, aby mogły skalkulować koszta i opracować kosztorys budowlany, jaki jest najważniejszym elementem ich oferty przetargowej.

Regulamin przetargu musi być jasno i przejrzyście sformułowany, aby nie było wątpliwości, że wszystko odbywa się w ramach obowiązującego prawa. Dysponowanie wielkimi pieniędzmi publicznymi to wielka odpowiedzialność, zatem urzędnicy podejmujący decyzje o ich wydatkowaniu muszą liczyć się z pociągnięciem do odpowiedzialności, gdyby udowodniono im jakieś przekręty.

Polecam także: Budownictwo użyteczności publicznej

Back to top